HLEDÁM SPOLUCESTUJÍCÍ

Přihlášením přes Facebook se Vám pohodlně předvyplní údaje jako jméno, příjmení, ... z Facebooku. Tyto údaje
budete moci po načtení editovat nebo smazat. Přihlášení probíhá bezpečně přímo na straně Facebooku.

nebo zadejte údaje manuálně

Červeně označené pole jsou povinná.

nebo

(nepovnné)

...abyste našli parťáka podle svého gusta

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/spolucestujeme.cz/spolucestujeme.cz/header.php on line 350

Alžírskem od Severu k Jihu a zase zpět

Autor: Jiří Kratochvíl Destinace: Alžírsko Datum vložení: 01.11.2015

O destinaci

Alžírsko je pro evropany velmi zajímavá země, která má co do cestovatelských zážitků opravdu co nabídnout. Najdete zde velmi zelené a úrodné kouty země vč. zasněžených vrcholků Atlasu i vyprahlý Jih země, kde nenajdete nic jiného než písečné duny Sahary. Najdete zde také velmi dobrou dopravní infrastrukturu a srdečné lidi. Bohužel velká škoda je, že země se po dlouhém období terorismu pro cestovní ruch "uzavřela", nelétají sem chartery a cestovní ruch je zde spíše minimální. Každopádně to nahrává tomu, že ať se zde hnete kamkoliv, poznáte život alžířanů takový, jaký je.

Jak se tam dostat

Z ČR se do Alžírska přímým letem nedostanete. Z Prahy musíte letět přes Paříž do hlavního města Alžíru. Další cestou, kterou jsme volili při naší první cestě byla trasa Katovice - Frankfurt - Alžír a při naší druhé cestě jsme letěli z Vídně do Říma a z Říma do Alžíru. Každopádně podle aktuálních informací můžete využít přímý let z Vídně přímo do Alžíru na palubě Air Algeira za cenu cca 7500 Kč za zpáteční letenku.

Jak&kde koupit letenky

Záleží odkud jste, každopádně nejlépe nyní vychází letět z Vídně přímo do Alžíru s Air Algeria, kdy cena letenky round trip vychází na 7500 Kč. Zde bych asi kupoval přímo na webu Air Algeria (nejsem si jist, zda velké letenkové portály tuto společnost listují). Jinak jsme kupovali vždy přes Skyscanner.com (obě cesty) a cena byla v rozmezí 8900-11.000 Kč/osoba.

jak&kde koupit ubytování

Popravdě my jsme bydleli v domácnosti u rodiny, ale situace v hotelnictví není v Alžírsku příliš rozvinutá, takže na nějaký online booking a širokou nabídku ubytování na "bookingu" příliš nečekejte. V hlavním městě je nedostatek kvalitních ubytovacích kapacit, takže ceny jsou na Severní Afriku poměrně vysoké. Zde bych doporučoval booknout ubytko na první jednu, dvě noci dopředu, pak se poohlédnout po nějakém menším ubytování v penzionu (např. hned na Borj Kifan jsem zahlédl jeden pěkně vypadající penzion - zastávka tramvaje a k moři cca 700m).

Tipy na super ubytko

Jak jsem psal o odstavec výše, s ubytkem v Alžírsku a online bookingu to není nijak růžové (když hledám nyní, Booking nenalezl žádný hotel:(. Každopádně když budete chtít po zemi pocestovat, určitě musíte vidět Ghardaiu, starobylé město s tradičními obyvateli a svou vlastní interní kulturou a pravidly. Zde je kouzelný hotel Maison Akham. Taková oáza uprostřed vyprahlé krajiny s palmami, bazénkem a tradičním touaregským stanem. Zde se také scházejí místní průvodci se zkušenostmi i ze samého jihu země, takže skvělý výchozí bod pro dokonalé poznání Jihu. Velmi dobrý hotel jak po stránce ubytování, tak služeb je hotel Linatel (http://www.lynatel.com), kde se domluvíte i anglicky:-). A cca 200 km severně od Ouargly je pouštní městečko Touggourt, kde se dá bydlet v hotelu Oasis. Pak také asi 20 km od Ouargly je vesnička Ngoussa, kde je zajímavě řešený hotel vytesaný do skal s vlastními bio políčky.

Co dělat po příletu?

Po příletu se jděte určitě nahlásit na cizineckou policii, kde musíte vyplnit kartičky podobné těm, které vyplňujete v letadle třeba při letu do Tuniska nebo Egypta. Dopručuji také nahlásit svůj pobyt i trasu cesty na českou ambasádu v Alžíru, pro případ nějakého problému.

Ceny dopravy na místě & doporučené cestování

Doprava je díky levnými pohonným hmotám velmi levná a to dokonce i ta letecká. Takže pokud chcete vyrazit z hlavního města třeba na Jih, tak můžete autem, což je do Ouargly pěkná projížďka cca 900 km nebo letět letadlem. Cesta letadlem z Alžíru do Touggourtu nás (2 dospělí, 2 děti) nás vyšla kolem 2000 Kč. Ceny PHM k 3.11.2015 jsou: nafta 19 dinarů a natural 25 dinarů, cena plynu je asi 2 Kč, přičemž 1 dinár je cca 5-6 Kč :-)

Ceny (základního) jídla v obchodech

Obecně jídlo v Alžírsku je velmi levné. Základní potraviny jako jsou bagety, ... jsou státem dotované. Orientačně cena pizzy je kolem 140 dinárů (cca 28 Kč). Bageta okolo 14 dinárů, ... Každopádně co se jídla týče, skvěle se zde najíte a za málo peněz.

Ceny jídla v restauracích

Chléb (bageta)10 dinarů Láhev vody 25 dinarů Láhev limonády 1 litr 80 dinarů Pizza (v Alžíru) min. 250 dinárů (na jihu cca polovinu) Grilované maso s hranolky v restauraci (Alžír) 500+ dinárů *ceny platné k 2.11.2015

Co stojí za to určitě vidět

Všechno:-) Alžír vypadá jako Paříž, vliv Francie je zde vidět všude. Myslím, že postačí si město projet a zajímavé bude pro vás všechno, jmenovitě ale pomník Maquam E’chahid, stará pošta, ... Tipaza (park asi hodinu od Alžíru) s pozůstatky římské kultury, velmi zajímavá je i Constantine, město mostů, které je rozděleno na dvě půlky hlubokou roklí a je právě spojeno několika velkými mosty. Pokud vás zajímá římská civilizace, pak také Timgad, kde je velké a poměrně zachovalé město vč. lázní. Na jihu pak Sahara a nekonečné duny jemného písku. Doporučuji min. Ghardaiu, město na čtyřech kopcích, každý kopec je jiné město s jinými interními pravidly, ale přitom velmi striktní a uzavřená společnost, kde rozhodně doporučuji chovat se podle toho, co vám řekne průvodce. Osobně jsem navštívil Alžír, Batnu, Constantine, Timgad, Ouarglu, Touggourt a Ghardaiu + vesničky kolem a líbilo se mi všude:-) Velmi zajímavá obecně je Sahara a to, jak zde místní lidé umějí žít a pěstovat brambory na polích přímo v poušti. Ty jsou obehnaná palmovými listy, aby dovnitř nenafoukalo a uvnitř je zavezená orná půda, kde se plodinám zřejmě daří dobře. Velmi zajímavé.

Tipy k této destinaci

Určitě byste sem měli vyrazit s někým, kdo ovládá francouzštinu. Anglicky se možná trochu domluvíte na Severu země, ale na Jihu velmi stěží. Alžírsko je bývalá francouzská kolonie a všichni francouzštinu ovládají velmi dobře, anglicky se učí, ale nepovažují to za důležité, takže bez FR budete mít asi trochu problém. Nepočítejte s tím, že zde zaplatíte kartou nebo si vyberet z bankomatu, takže mějte u sebe hotovost. V obchodech jsou pevné ceny, ale na souku se smlouvá. Každopádně protože zde není turismus příliš rozvinutý, nepřeháněl bych to. Určitě ale zkuste zastavit u nějakého grilu a zkusit grilované jehněčí játra, jsou fenomenální. Ostatně jako všechno jehněčí na grilu v Alžírsku. Kolem pobřeží ochutnejte ryby s jejich pálivou pastou, ...

Jak dlouho jsem zde byl

Celkově jsem zde byl dvakrát, při první cestě v roce 2009 tři týdny, při druhé cestě v 2014-2015 (přes Silvestra) dva a půl týdne.

Cena mého tripu

Letenky 2 dospělí + 2 děti cca 28.000 Kč, ale ubytování jsme neplatili. Pokud bychom měli hradit ubytování, které je na místě podle mě dost drahé, vyjde vás výlet do Alžírska více než dovča v Karibiku:-)

A teď už jen si vybrat parťáka na cesty

Inzerát odstraníte pomocí odkazu pro editaci v potvrzovacím emailu.

Chcete znovu zaslat odkaz pro editaci na email registrovaný k tomuto inzerátu?


Cestopis odstraníte pomocí odkazu pro editaci v potvrzovacím emailu.

Chcete znovu zaslat odkaz pro editaci na email registrovaný k tomuto cestopisu?